CE MUAFİYETİ

Ürettiğiniz ürünlerin içerisinde girdi olarak kullanacağınız CE’ye tabi ürününüzün, CE’den muaf olduğunu ve TSE’ye gitme zorunluluğunuzun bulunmadığını biliyor musunuz?

MAHRECE İADE DE VERGİ İADESİ

Kusurlu ya da szöleşme hükümlerine aykırı olduğunu düşündüğünüz eşyayı 1 yıl içerisinde mahrecine iade ederseniz (geriye gönderirseniz) ithalatta ödediğiniz vergileri geri alabileceğinizi biliyor muydunuz?

GERİ GELEN EŞYADA VERGİ MUAFİYETİ

İhraç ettiğiniz ürünlerin 3 yıl içerisinde geri gelmesi durumunda bu ürünlerin ithalatında vergi ödemeyeceğinizi biliyor musunuz?

KAMYON ÜSTÜ

“Onaylanmış Kişi Statü Belgesi” sahibi firmaların diledikleri her türlü ithal eşyalarının antrepoya boşaltmaksızın kamyon üzerinde (eski adıyla supalan)gümrüklenmesini isteyebildiklerini biliyor musunuz?

150 € MUAFİYETİ

Değeri 150 € yu aşmamak kaydıyla getirdiğiniz her türlü eşyayı vergi ödemeden çekebileceğinizi biliyor musunuz?

BTB LERİN HERKES TARAFINDAN BAĞLAYICI OLDUĞU

Bir firma tarafındna alınmış bulunan BTB (Bağlayıcı Tarife Bilgisi) sadece alan firma için bağlayıcılık oluşturduğu ve başka bir firmanın beyanı için emsal teşkil etmeyeceği yorumunun yanlış olduğu ve bu uygulamanın Danıştay kararı ile bozluduğunu, alınmış olan bir BTB nin her firma için emsal teşkil edebileceğini biliyor muydunuz?

GÖZETİM FARKINDAN DOLAYI CEZA OLMAZ

Yayımlanan tebliğlerle kıymeti yönünden gözetime tabi bir eşyayı gözetim farkını dikkate almadan beyan etmeniz durumunda ortaya çıkacak gözetim farkının 3 katı ceza uygulanamayacağını, sadece gözetim farkını ödenecek vergilere dahil etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

ANTİ DAMPİNG VERGİSİNDE CEZA OLMAZ

Anti damping vergisine tabi bir malı anti damping vergisi hesaplamadan beyan etmeniz durumunda, muayene kurulu tarafından anti damping vergilerinin 3 katı ceza uygulanamayacağını ve sadece antidamping vergisinin kendisini ödeme sorumuluğunda olduğunuzu biliyor musunuz?

5.927.825 BEYANNAME

2011 yılında Tüm Türkiye’de 3.234.149 u ithalat 2.693.676 sı ihracat olmak üzere 5.927.825 adet beyanname üretildiğini biliyor musunuz?

KAÇ KİŞİYİZ?

85.000 e yakın serbest muhasebeci mali müşavirin, 75.000 e yakın avukatın var olduğu Tüm Türkiye genelinde sadece 2.625 Gümrük Müşavirinin var olduğunu ve buradan hareketle Tüm Türkiye’de sadece 1.386 Gümrük Müşavirlik Şirketinin faaliyet gösterdiğini biliyor musunuz?

%99 TEMİNAT İNDİRİMİ

A,B ya da C sınıfı “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi” Sahibi firmaların gümrük idarelerine verdiği teminatlarda vergilerin sadece %1, %5 ya da %10’unu ödediğini biliyor musunuz?

%25 İNDİRİM

Onaylanmış kişi statü belgesi” sahibi ve “onaylanmış ihracatçı yetkisi” sahibi firmaların yaptığı ihracatlarla ilgili olarak gümrük müşavirliği firmasından “asgari müşavirlik hizmet ücretlerinde” %25 indirim (ihracatlar için) isteme hakkkının olduğunu biliyor musunuz?

ETİKETİN KATİ İTHALATI

Gümrük camiasında bir efsane oluşturmuş olan “etiketin kat’i ithali yasak” cümlesinin bilgisizlikten kaynalandığını ve böyle bir şeyin aslında var olmadığını, bu yanlış bilgi yüzünden her sene onbinlerce etiket beyannamesinin boşu boşuna geçici kabul olarak yapıldığını biliyor musunuz?

GÜMRÜK UZLAŞMA

2011 yılında yürürlüğe giren Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği ile Gümrük İdareleri ile yükümlüler arasında ortaya çıkan ihtilafların yargı yoluna başvurulmadan, görüşme yoluyla çözümlenmesini öngören bir müessese kurulduğunu, bu sistemin idareye; yükümlüden istenilen gümrük vergileri ve cezalarının bir kısmından vazgeçilmesi karşılığında, vergi alacağının hemen tahsil edilmesi imkanını sağladığını, yükümlü açısından konu değerlendirildiğinde, yargıya gitmesi halinde faizleriyle birlikte daha büyük tutarlara ulaşabilecek vergi ve ceza borçlarının uzlaşılan kısmını ödemek suretiyle kalanından ve dava takip külfetinden kurtulma seçeneğinin sunulduğunu biliyor musunuz?

MAVİ HAT

Gümrükte işlem gören ithalat ve ihracat beyannamelerinin sarı hat (belge kontrolü) ve kırmızı hat (fiziki kontrol) tan başka mavi hat (sonradan kontrol) ta da düşebildiğini ve bu sayede birkaç saatte ithalat birkaç dakikada da ihracat yapabilmeninin mümkün olduğunu,

Ancak mavi hattın sadece “Onaylanmış Kişi statü Belgesi” sahibi firmalara verildiğini biliyor musunuz?

Birikim Online

 
 
 
   

Mevzuat Haberleri

 
 

Sektörel Haberler

 
 

Birikim'den Haberler

 

Birikim

Ana Sayfa Teknoloji Mevzuat
Hizmetlerimiz e-katalog İletişim
 
   
Copyright© 2012 Birikim. Designed by  Zolaks Bilişim
 

Ulaşım

Merkez Mah. Abay Cad. Atlas Sk. Atlas İş Merkezi
A Blok No:1/6 Halkalı - İstanbul
e-katalog