Sektörel Haberler

Dolar kritik destek seviyesine yakın ÇİB, kurumsal sorumlulukları ile dikkat çekiyor

ÇİB, kurumsal sorumlulukları ile dikkat çekiyor

Çayeli Bakır İşletmeleri (ÇBİ) iş güvenliğine ve çevreye duyarlılığıyla sektöründe dikkat çekiyor. Öncelikle çalışanlarının sağlığını, iş emniyetini ve çevreyi önemsediklerini belirten ÇBİ Genel Müdürü Iain Anderson, kurumsal sorumluluklarının kendilerini diğer maden işletmelerinden ayıran en önemli özellikleri olduğunu söyledi. 1992 yılında ilk yatırımlarına başlayarak 1994 yılında bakır ve çinko konsantre üretimine geçtiklerini ifade eden Anderson, Kanada merkezli Inmet Madencilik kuruluşu olan ÇBİ'de yılda toplam 1.2 milyon ton cevher üretimi yapılarak bütün üretimlerinin yurtdışına ihraç edildiğini ve bugüne kadar 15.3 milyon ton çinko ve bakır cehveri çıkartıldığını açıkladı.

Çalışanlar bölgeden seçiliyor

Teknolojik olarak çok gelişmiş bir firma olduklarını ifade eden Anderson, "Çalışanlarımızın yüzde 95'i bölgede yaşayan insanlardan seçilmektedir. En değerli varlığımız da çalışanlarımızdır. Bu yüzden işçi sağlığı ve iş güvenliği önceliğin ötesinde bizim için çekirdek bir değerdir" dedi. İşletmede 100 müteahhit ile birlikte 596 kişinin çalıştığını ve maden ömrünün 2019 yılına kadar olduğunu dile getiren Anderson, işletmedeki operasyonların yerin 600 metre derinine indiğini ve bu derinlikte çalışan işçilerin her türlü emniyeti için prosedürlerin bulunduğunu kaydetti. İş kazalarının Türkiye madencilik sektörü ile kıyaslandığında 30 kat daha az olduğunu vurgulayan Anderson, emniyet kemeri eğitim programı ve araç devrilme simülatörü uygulamaları yapıldığını, kişisel koruyucu ekipman kullanımında da oldukça duyarlı davrandıklarını ifade etti.

ÇBİ'nin, çevrenin korunması için de mümkün olan en güvenli ve çevreyi gözeten yöntemlerle çalışmayı prensip edindiğini kaydeden Anderson, işletmenin Türk çevre mevzuatına tam uyum sağlarken, Kanada Madenciler Birliği'nin kabul ettiği 'Sürdürülebilir Madenciliğe Doğru' standartlarına da tam uyum gösterdiklerini belirtti. Çevresel İzleme Programı ile çevresel etkiyi yöneterek raporlandırdıklarını dile getiren Anderson, "2007 yılından bu yana enerji, su ve yakıt tasarrufu ile elde ettiğimiz kazanç, 2011 yılı için 6 milyon liradır" dedi. Ayrıca çevresel projelere destek sağladıklarını dile getiren Anderson, sadece kendi çevreleri için değil, tüm bölgenin çevresel sorunlarının çözümü için çalıştıklarını belirtti.

Kurumsal sosyal sorumluluk açısından belli standartlara sahip olduklarını açıklayan Anderson, en önemli konulardan birinin toplumla olan aktif diyalog olduğunu kaydetti. Toplumun uzun vadeli sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik sıkıntı ve beklentilerin aktif olarak tespit edilerek, desteklemeye yönelik faaliyetleri uyguladıklarını ifade eden Anderson, "Ayrıca bizim için en önemli konu, gerçekleştirdiğimiz operasyonların çevresel ve toplumsal etkileridir. Bu gibi sorunların etkin olarak yönetilmesi, şikayetlerin çözülmesi bizler için en önemli kurumsal sosyal sorumluluklarımızdandır" dedi. Toplumun gelişmesi için bağış, eğitim ve sağlık konularında da toplumun kapasitesini geliştirmeye yönelik, gelir olanaklarını ve sosyo-ekonomik kalkınmalarını artıracak çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Anderson, ÇBİ'nin bu sorumlulukları desteklemeye yönelik bir politikasının bulunduğunu açıkladı.

Birikim Online

 
 
 
   

Mevzuat Haberleri

 
 

Sektörel Haberler

 
 

Birikim'den Haberler

 

Birikim

Ana Sayfa Teknoloji Mevzuat
Hizmetlerimiz e-katalog İletişim
 
   
Copyright© 2012 Birikim. Designed by  Zolaks Bilişim
 

Ulaşım

Merkez Mah. Abay Cad. Atlas Sk. Atlas İş Merkezi
A Blok No:1/6 Halkalı - İstanbul
e-katalog